Śląskie Manewry 2009/10

Śląskie Manewry 2009/2010 - Zlot pojazdów Militarnych - Bytom 2009 i 2010r.

     Śląskie Manewry to coroczna impeza militarna odbywająca się w Bytomiu na terenie Dolomitów. W czerwcowych dniach odbywa się  tam zlot pojazdów militarnych połączony z inscenizacjami wojennymi przygotowywanymi przez grupy rekonstrukcji wojennych.

     Same rekonstrukcje nie trwają długo należy więc o odpowiedniej porze zjawić na terenie pokazów. Impreza co roku rozwija się przyciągając wielu fanów militariów jak i posiadaczy sprzętu wojskowego. Oczywiście baza gastronomiczna jak i liczba straganów z "plastikowym sprzętem wojskowym" była wystarczająca, mozna więc było napełnić się grochówką z wojskowego kotła czy kiełbaską...   Wracając do zlotu, można było poogladać jak i przjechać się częscią pojazdów, które reprezentowały różne epoki . Od sprzętu pamiętającego czasy II wojny światowej, jak i powojenny sprzęt w tym najnowszy kołowy transporter 8x8 Wojska Polskiego Rosomak. Z sprzętu wartego odnotowania w edycji 2009 mieliśmy transporter gąsienicowy M113 w barwach brytyjskich, odrestaurowany niemiecki transporter Mittlerer Schützenpanzerwagen Sd.Kfz.251, transporter 8x8 SKOTi rosomak. W edycji 2010 zobaczyliśmy także czołg T-55.

     Odbywające się wraz z zlotem pokazy militarne mają ciekawe scenariusze i odbywają się w różnych epokach np. w 2009 zobaczyliśmy potyczkę oddziałów zwiadowczych wojsk niemieckich i amerykańskich w 1944r. podczas wyzwalania Włoch, walk o pas umocnień Gustawa. Grupa zwiadowcza wojsk amerykanskich zostaje zaskoczona podczas postoju przez zwiad niemiecki z transporterm opancerzonym Sd.Kfz.251, rozpoczyna się walka, dopiero po wezwaniu lotnictwa amerykanie uzyskuja przewagę, odpierając nacierających niemców. Drugi scenariusz obejmował wojnę w b. Jugosławi. Zostaje porwanych kilku cywilów z drogi gdzieś na południu Serbii. Niedaleko posterunku wojsk ONZ / oddziały brytyjskie / wkraczają do akcji, wywiązuje się walka z bandytami, na pomoc przybywają oddziały polskiego kontyngentu / w scenariuszu z udziałem transporterów SKot i Rosomak /, po krótkiej walce zakładnicy zostają uwolnienieni.

     Poniżej klika fotografii z obydwu edycji pokazów militarnych.