IX Festiwal Modelarski

IX Międzynarodowy Festiwal Plastikowych Modeli Redukcyjnych - 25-26 luty 2012r. Bytom Hala na Skarpie.

     Po raz kolejny już do Bytomia zjechali modelarze redukcyjni z całego kraju i za granicy. Odbywający się już po dziewiąty Festiwal Plastikowych Modeli Redukcyjnych ściągnął do Hali na Skarpie tłumy pasjonatów. Tą dwudniową imprezę modelarską objął swoim patronatem Prezydent Miasta Bytomia, który także uroczyście otworzył festiwal. Organizatorem imprezy była sekcja modelarska Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bytomiu oraz Polskie Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych.
     Większość z powierzchni hali pokryły stoły, na których zgromadzono setki modeli samolotów, statków, pojazdów wojskowych oraz figurek w kilku skalach.  Po bokach umieszczono stoiska,  na których poszczególne sekcje modelarskie i stowarzyszenia prezentowały modele nagrodzone w poprzednich edycjach imprezy. Dosyć liczne także były stoiska sklepów modelarskich, nie tylko krajowych. Nowością w tegorocznej edycji festiwalu była prezentacja Grupy Rekonstrukcji /pokaz umundurowania i lekkiego osprzętu żołnierskiego/, natomiast w sobotę pierwszego dnia przed halą można było zobaczyć ciężki sprzęt bojowy /kołowy transporter opancerzony SKOT oraz dwie ciężarówki, prezentowane przez Muzeum Techniki Militarnej i Użytkowej z Bytomia/.
     Wracając jednak do modeli, jak zwykle poziom prac był bardzo wysoki, zespół sędziowski oceniał poszczególne modele wg. prostej zasady podoba się - niepodoba się. Na moją uwagę zasłużyły: diorama pt. "Wiosenne przebudzenie" prezentujące Niemiecki oddział pancerny z II WŚ oraz  druga prezentująca epizod z I WŚ z Niemieckim balonem zaporowym, z modeli lotniczych natomiast serwisowany MIG-21 lotnictwa Pólnocnego Wietnamu oraz amerykański A-7 Corsair II.
     Podsumowując, udana impreza, zachęcam do poświęcenia odrobiny wolnego czasu i odwiedzenia z dziećmi kolejnego festiwalu modeli w przyszłym roku oraz przekonania ich do modelarstwa, wspaniałego hobby.