Turkish Stars

Zespół Akrobacyjny Tureckich Sił Powietrznych - Turkish Stars.

 

HISTORIA

     Zespół akrobacyjny Turkish Stars został sformowany w 1992r. w tureckiej bazie lotniczej w Konyi. Piloci wywodzą się z 132 Eskady Lotnictwa tureckiego. Pierwszy raz zaprezentowali się nad bazą wojskową w Ankarze w 1993r., natomiast pierwszy oficjalny pokaz zespołu przed publicznościa odbył się rok później na Air Show w Dyarbakir. Przez prawie dwadzieścia lat istnienia zespół zaliczył kilkaset występów /min. na Ostrawa Nato Day 2011 /. Ich występy w Baku oglądała rekordowa ilość widzów - prawie milion.

SAMOLOTY

Od początku działalności latają na samolotach produkcji amerykańskiej - F-5A/B Freedom Fighter. W skład zespołu wchodzi 11 pilotów + grupa mechaników. Latają w formacji 8 samolotów efektownie pomalowanych na biało z czerwonym orłem. Na wyposażeniu zespołu akrobacyjnego, znajdują się też samoloty transportowe tj. Lockheed C-130 Hercules oraz Transall C-160.

NIEKTÓRE WYSTĘPY

W sezonie lotniczym 2011 miałem szczęście oglądać występy zespołu na pokazach lotniczych AIRPOWER w austriackim Zetwelg oraz na czeskich dniach NATO w Ostrawie. Latali w 8 samolotowym składzie, prezentując kilkanaście figur lotniczych, trzech pilotów ponadto prezentowało się także w występie solo. Czały pokaz trwa ok  20min. Niestety nie gościli jeszcze nad naszym niebem...

Oficjalna strona internetowa zespołu Turkish Stars https://www.turkyildizlari.tsk.tr/en-us/