Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

    Początki Muzeum siegają 1963 roku, od tego czasu placówka ta zebrała spore zbiory eksponatów /od mundurów, broni ręcznej po działa, czołgi czy samoloty/ z okresu średniowiecza po dzisiejsze. Oczywiście większość eksponatów jest związana z uzbrojeniem polskich sił zbrojnych i Kołobrzegiem jako miastem z bogatą przeszłością wojenną.

    Dziesiejsze muzeum posiada kilka oddziałów, zlokalizowanych na terenie Kołobrzegu:
- Oddział Dzieje Oręża Polskiego przy ul. E. Gierczak 5
- Oddział Historii Miasta przy ul. Armii krajowej 13
- Kamienica Kupiecka przy ul. E. Gierczak 5
- Kołobrzeski Skansen Morski, Port rybacki i nabrzeże Akademickie - ORP Władysławowo oraz ORP Fala

    Z obiektywem odwiedziłem oczywiście Oddział Oręża Polskiego jako najbardziej interesujący. Zawarte w nim bogate zbiory broni białej, ubiorów, odznaczeń, kolekcja polskich mundurów i broni strzeleckiej uporzątkowano chronologicznie na wystawie głównej pt. "Dzieje Oręża Polskiego". Na szczególną uwagę zasługują eksponaty z początku ubiegłego wieku min. mundury i uzbrojenie polskich oddziałów z okresu I wojny światowej 1914-1918r., z okresu międzywojennego 1919-1939r, kampanii wrześniowej 1939r., Polskich Oddziałów Wojskowych walczących na zachodzie. Dużo sprzętu w kolekcji to broń i uzbrojenie oddziałów Wojska Polskiego utworzonych na terenie ZSRR, ponieważ to te oddziały zbrojne zdobyły Kołobrzeg w 1945r., wydarzeniom tym poświęcono sporo miejsca na wystawie. Jeśli chodzi  o cięższy sprzęt bojowy najwięcej też zgromadzonych eksponatów pochodzi właśnie z oddziałów wschodnich i jest produkcji byłego ZSRR. Oprócz okresu wojennego, na wystawach nie brakuje miejsca na lata po 1945r., można obejrzeć więc sprzęt, który był używany przez Ludowe Wojsko Polskie. Niektóre eksponaty są nawet dalej na uzbrojeniu dzisiejszej armii /Su-22M4/.
    Przejdzmy jednak sprzętu pancernego i lotniczego, ciasnota oddziału powoduje iż nie wszystko jest udostępnione do zwiedzania na wystawie statycznej. Kilka eksponatów lotniczych jest przechowywana w hangarze w Rogowie, są to min. PZL I-22 Iryda, TS-11 Iskra, Lim-2, MIG-19. Natomiast sprzęt wyremontowany do postaci jezdnej, prezentowany jest od czasu do czasu na zlotach pojazdów militarnych. Na statyce z eksponatów lotniczych, wewnątrz budynku podwieszono Polikarpowa PO-2, obok w stanie złomowym prezentowano resztki niemieckiego Focke Wolfa FW 190 /nie bardzo wiem jaki związek ma z polskim orężem, a stan zachwyciłby chyba tylko archeologa/, na skwerku obok prezentują się: Su-22M4K, IŁ-28, TS-11 Iskra, TS-8 Bies, MI-1. Liczna jest kolekcja czołgów i dział samobieżnych min. T-34, IS-2, SU-76. Jedno z dział samobieżnych udostępniono za dodatkową opłatą do zwiedzania wewnątrz. Zgromadzono także sporo sprzętu artyleryjskiego od działek przeciwlotniczych po ciężkie działa 155mm,  a także całe wieże z zestawów okrętowych. W kolekcji znajduje się nawet wyrzutnia przeciwlotniczych pocisków kierowanych SA-2.

    Podsumowując, kołobrzeskie muzeum to świetny pomysł na zabicie czasu podczas naszych wizyt nad Morzem Bałtyckim przy zmiennej pogodzie, zachęcam wszystkich do odwiedzania. Wystawy tematyczne ulegają zmianie co sezon, także nawet ponowna wizyta sprawi iż nie zobaczymy wszystkiego w takim samym składzie. Ponieważ ta prężnie działająca instytuacja mocno się rozwija, powstają plany rozbudowy muzeum, utworzenia skansenu morskiego warto wydac parę groszy by zasilić skromny budżet i wspomóc realizacje planów. Do których, dochodzą realizowane ciekawe projekty odnawiania wykopanego sprzętu wojskowego, aktualnie niemieckiego czołgu PzKpfw IV.