XI obchody Dni NATO - 24-25 wrzesień - Lotnisko Ostrava-Mosnow

     Po raz kolejny już w przedostatni weekend września u naszych południowych sąsiadów odbył się AirShow z okazji Dni NATO. W tym roku udział w tej imprezie zapowiedziało 17 państw /w tym z poza członków NATO - ekipa z Izraela/. Dwudniowe obchody obejmowały pokazy w powietrzu oraz na ziemii /pokaz sił specjalnych, jednostek policji oraz sprzętu pancernego/. Skromny udział w imprezie miała także nasza Policja oraz armia.

     Po przedarciu się poprzez korki dojazdowe oraz tłumy odwiedzających dotarliśmy na teren lotniska. Niestety byliśmy sporo spóźnieni, pokazy w powietrzu i na ziemi juz trwały. Zaraz po wejściu na teren pokazów oczom ukazały się najwięksi goście na imprezie tj. bombowiec strategiczny B-52 Stratofortress, tankowiec KC-135, E-3 Sentry oraz C-130J Super Hercules. Po prawej stronie organizatorzy ustawili dalszą część lotniczej ekspozycji naziemnej min. Izraelskie F-15D z C-130 Hercules, śmigłowce MI-171, MI-24/35W, MI-2, A-109, myśliwce Mirage 2000N, Eurofighter Typhoon, JAS-39 Gripen, MIG 29UBS, F-16MLU, rozpoznawczy S100D Argus

     Jednakże to co nas najbardziej interesowało to pokazy dynamiczne, w tym roku organizatorom udało się zaprosić do występów dwa zespoły akrobacyjne: Turkish Stars oraz  Baltic Bees Jet Team /miał być jeszcze Red Arrows lecz po katastrofie jednego z samolotów na początków miesiąca odwołali występy/. Oprócz zespołów akrobacyjnych w pokazach w powietrzu mogliśmy zobaczyć jeszcze min. F-16C z holenederskiego Demo Team'u, słowackiego MIG-a 29, austriackiego Eurofightera oraz UH-70 Black Howk'a, 2 x JAS-39 Gripen, L-159ALCA, 2 x MI-171, MI-24/35W, W-3W Sokół. Z pokazów naziemnych można było obejrzeć akcje sił specjalnych - odbijanie uprowadzonego samolotu, T-72M4CZ, BMP-2, baterie OPL OSA.

     Wystawy sprzętu wojskowego jak i specjalnego Policji i jednostek ratowniczych były bardzo bogate. W wiekszości były to jednostki Czeskie, ale także i nasza Policja /z komendy katowickiej/ miała swój namiot. Pokazywano cały sprzęt od broni ręcznej, samochody, motoyckle po cięzką broń pancerną oraz sprzęt radiolokacyjny.

    Rekordowo ze wszystkich Airshow w Ostrawie prezentowały się stoiska handlowo-gastronomiczne, wzdłuż całego terenu poustawiały się stoiska z czeskimi specjałami, zabawkami itp. W kilku miejscach znajdowały sie punkty informacyjne, niestety programu imprezy nie można było dostać w formie drukowanej, tylko przeczytać na miejscu.

     Podsumowując impreza rozczarowała, o ile wystawa statyczna była bogata to niestety dynamiczne pokazy wypadły słabo, szczególnie w powietrzu. Mała ilość samolotów , pokazy dosyć daleko od publiczności. Organizacyjne, koszmar przy dojeżdzie, juz w zeszłym roku był problem, a teraz wraz z wzrostem liczby odwiedzających to się nasiliło. Pakowanie wszystkich na jeden duży parking nie jest dobrym pomysłem. Cóż, zapraszam na kolejną edycje za rok...