VIII Międzynarodowy Piknik Lotniczy Euroregionu Beskidy - 3-4 września 2011r. Bielsko-Biała

     W pierwszy weekend września po raz ósmy już odbył się na bielskim lotnisku piknik lotniczy. Dwudniowa impreza lotnicza, jak zwykle była pełna atrakcji, o które zadbali organizatorzy czyli Aeroklub Bielsko-Bialski. W tym roku na lotnisko oprócz kilkunastu samolotów i śmigłowców cywilnych zawitało również wojsko z dwoma śmigłowcami. Wyjątkowa też była pogoda - słońce świeciło przez całą imprezę.

     Z militarnych atrakcji pikniku należy wymienić śmigłowce MI-8 oraz naszą nową produkcję z Świdnika: PZL W-3PL Głuszec. Oba były dostępne dla odwiedzających na ziemii oraz prezentowały się w powietrzu. Z kolejnych ciekawostek warto wymienieć skoczka spadochronowego w specjalnym kombinezonie do szybowania /wingsuit flying/. Natomiast w powietrzu głownymi atrakcjami byli piloci akrobacyjni Jurgis Kairys - SU-31, Uwe Zimmerman - Extra-200L, Artur Kielak - Extra 330L, Adam Labus - Zlin 526 AFS oraz zespół Air Bandits /rumuński zespół akrobacyjny - 3 x Jak-52/. Ponadto zaprezentowano kilkanście samolotów min. EC-11 Orka, 2 x PZL-M18 Dromader, 3Xtrim, Luscombe Phantom II oraz repliki RWD-5 i Bu 131 Jungmann. W przerwach pomiędzy lotami skakali skoczkowie spadochronowi. Przez cały czas można było też poleciceć na lot widokowy, poczciwym Antkiem /AN-2/. W sobotę dodatkową atrakcją był występ Air Bandits oraz Jurgisa Kairysa po zachodzie słońca, urozmaicony efektami pirotechnicznymi. 

    Podsumowując, po wypadnięciu w tym roku Małopolskiego Pilniku Lotniczego, najlepsza impreza lotnicza na południu Polski. Z dojazdem na pokazy w sobotę nie mieliśmy problemu, brak korków, parking praktycznie na samym lotnisku, nie trzeba daleko latać. Sporo budek z małą gastronomią, straganików z zabawkami, a także stoiska producentów sprzętu lotniczego. Niestety nagłośnienie było słyszalne tylko w centrum, przez to ominęło nas wieczorne show w wykonaniu Air Bandits i Jurgisa Kairysa. Zapraszam więc już teraz wszystkich czytelników na przyszłoroczną edycję pikniku...