Pokazy Lotnicze - CIAF 2011 - Czech International Air Fest - 3-4 września 2011r. - lotnisko w Hradec Kralove.

    Także w pierwszy weekend wrzesnia 2011r. /równolegle z naszym VIII Piknikiem Lotniczym Euroregionu Beskidy/ odbywały się za naszą południową granicą pokazy lotnicze CIAF 2011. To czeskie Airshow na stałe już zapisałem sobie do kalendarza imprez lotniczych, które należy odwiedzić w sezonie pokazów. I tym razem udało się bez przeszkód i sprawnie dotrzeć na parking przy lotnisku, kierowani przez obsługę. Jak co roku imprezę odwiedzają tłumy pasjonatów lotnictwa, a w pokazach udział brali piloci z 13 państw, w tym z Polski. Oczywiście oprócz lotnictwa na CIAF zawsze prezentuje się także sprzęt wojsk lądowych /tylko na statycznej wystawie/. Tak więc na wejściu przywitały nas równo ustawione czołgi, transportery opancerzone, ciężarówki /min. T-72M4, BMP-2, samobieżna haubica DIANA/ oraz sprzęt radiolokacyjny i wyrzutnie rakiet używane przez wojska OPL. 

     Po wejściu na teren lotniska postanowiliśmy obejść całą wystawę statyczną przygotowaną przez organizatorów. Na pierwszy ogień poszedł samolot transportowy CASA C-295, którego można było także obejrzeć od środka /takie samoloty użytkuje także polskie lotnictwo wojskowe/. Z ciekawszych samolotów wystawianych na statyce wymieniłbym: Panavia Tornado z niemieckiej Luftwaffe, brytyjskie szkolno-bojowe Hawki, czeskie MI-17/171 w ciekawym malowaniu oraz  JAS-39C Gripen, AERO  L-159, AN-26,   belgijski śmigłowiec Augusta A-109.

     Przechodząc do setna, czyli programu pokazów lotniczych. Zaczynając od:

- pokazy samolotów/śmigłowców historycznych - zrekonstruowanych.

     Na CIAF zobaczyliśmy repliki przedwojennych samolotów min. AVIA BH-1, AVIA BH-5, Fokker E III, Sopwith F1 Camel oraz z okresu późniejszego sowieckie Jak-18.

- pokazy zespołów akrobacyjnych

     Organizatorzy zaprosili do udziału w pokazach następujące zespoły akrobacyjne: nasz zespół  "Orlik" /7 x PZL 130 Orlik/, na stałe występujący w Hradec Breatling Jet Team / 7 x L-39 Albatros /, łotewski Baltic Bees Jet Team / 4 x L-39 Albatros / oraz The Flying Bulls / 4 x Zlin Z-50ZX /

- pokazy współczesnych samolotów i śmigłowców wojskowych

     Jak na imprezę lotniczą w Czechach, ilościowo najwięcej pokazali gospodarze, pozostali wypadli dosyć skromnie. A więc zobaczyliśmy w czeskich barwach JAS-39C Gripen, CASA C-295, MIL MI-17/171 i MIL MI-24/35W, AERO L-159 ALCA, L-29, W-3W Sokół, L-410, EC-135. Słowacy zaprezentowali swojego Miga-29A, Belgowie Auguste A-109, a Serbowie pokazali swojego J-22 Orao Eagle w bardzo ciekawym biało-czarnym malowaniu.

- pozostałe samoloty cywilne, szybowce

     W tej kategorii lepiej już wypadli zagraniczni goście, na uwagę zasługuje występ węgierskiego pilota akrobacyjnego Petera Besenyei na Extra 300LP, jego przelot bokiem na paru metrach nad lotniskiem wzbudził niemałe brawa. Nie był jedyny, który wykonywał akrobację, swoje umiejętności pokazywali także piloci na SU-29 oraz Zlinie Z-50. Było też parę szybowców  2xZ-37, 4xL-23 Super Blaník Lo-100.

     Jak widać z powyższego program imprezy w tej edycji był dosyć skromny, szczególnie jeśli chodzi o samoloty i śmigłowce wojskowe. Poza lotnictwem czeskim niewiele się pokazało w powietrzu samolotów z innych krajów, a sama statyka nie wystarczy. Zauważyć jednak trzeba iż airshow w Hradec Kralove nie jest jedyną dużą imprezą lotniczą jaka odbywała się w 2011 roku w Czechach / odbyły sie pokazy w Pardubicach - Aviation Fair , Caslaw - Open Air Day Airshow oraz we wrześniu NATO Day w Ostrawie/. Wystąpiły cztery zespoły akrobacyjne, dwa na samolotach odrzutowych L-39 Albatros oraz dwa na samolotach śmigłowych Zlin Z-50ZX i PZL 130 Orlik II lecz  program ich występów nie rzucał na kolana. Podsumowując, zaliczę te airshow do udanych. W sumie było co oglądać, pogoda dopisała. Organizatorzy zadbali o odwiedzających, było sporo stoisk z gastronomią, straganów z zabawkami, można było się ochłodzić zimną wodą z cystern, także droga wzdłuż statyki była zlewana wodą dla obnizenia temperatury asfaltu. Nagłośnienie dobre /szkoda tylko, że nie rozumiem po czesku :)/...