Relacja z Gliwickiego Pikniku Lotniczo Militarnego 2009

Gliwicki Piknik Lotniczo Militarny 2009

     23 sierpnia 2009 roku na terenie Aeroklubu Gliwickiego odbył się kolejny Piknik Lotniczo Militarny. Umieszczenie w tytule pikniku słowa militarny nie oznaczał jednak lotnictwa wojskowego lecz pokazy naziemne w wykonaniu transporterów wojskowych i czołgu PT-91M Twardy. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji od wystawy statycznej po akrobacje w locie. Gwiazdą pikniku był występ Zespołu Akrobacyjnego "Żelazny" w składzie dwóch samolotów. 
Zacznijmy jednak od początku, przed oficjalnym otwarciem pikniku lotniczego występy zaliczyła sekcja modelarska. Pokaz akrobacji zespołowej w wykonaniu "Żelaznego" otworzył właściwe pokazy, po czym zobaczyliśmy paru skoczków spadochronowych.  Prezentację w powietrzu solo wykonali piloci na samolotach: Jungmann, RWD-5, Cessna 150, 172, Socata, Zlin 526. Zespołowo zaprezentowano także Jungmanny oraz 3Extrim. Z tradycyjnych samolotów, które zawsze oglądamy na piknikach to AN-2, tym wyniósł w powietrze sekcje spadochronową. Natomiast z sprzętu aeroklubowego zaprezentowano Jaka-12 i PZL-104 Wilgę ciągnących za soba szybowce /Puchacz i Junior/.

W części militarnej pokazów zobaczyliśmy sprzęt ciężki: czołg PT-91 Twardy, transporter SKOT i Rosomak. Perełką ich występu było SKOT CRASH czyli masakrowanie samiochodu osobowego przez transportery SKOT... .

     Podsumowując, raczej skromna impreza, niezasługująca na miano AirShow. Miejmy nadzieje, iz z roku na roku będzie sie rozwijać.