CIAF 2012 - Czech International Air Fest, 8-9 wrzesień, Hradec Kralove - Republika Czeska

     Coroczne, wrześniowe pokazy lotnicze w Hradec Kralove na stałe już wpisałem do kalendarza imprez lotniczych. Jest jedną z większych imprez odbywających się u naszych południowych sąsiadów, co prawda rozmachem ustępuje naszemu Airshow w Radomiu, ale i tak zawsze warto odwiedzić tą lotniczą imprezę. W tegorocznej edycji tego airshow miały wystąpić zespoły akrobacyjne: Breatling Jet Team /7x L-39 Albatros/, łotewski Baltic Bees Jet Team /4 x L-39 Albatros/, The Flying Bulls /4 x Zlin Z-50ZX/, chorwacki Krila Oruje /6x PC-9 Pilatus/ oraz nasze Orliki /6x PZL-130 TC-II/.
     Po zaparkowaniu, szybko udajemy się na lotnisko, w drodze na miejsca widokowe, mijamy bogatą wystawę statyczną samolotów, śmigłowców jak i sprzętu pancernego, radiotechnicznego oraz transportowego. Udostępniono min. samoloty C27J Spartan, AN-32, C-130, JAS-39 Gripen, L-159 ALCA, Bae Hawk, śmigłowce SW-4 Puszczyk, Mi-17, Sea King.
     Tradycyjnie już, pokazy rozpoczynają się od przelotów samolotów czeskiego lotnictwa wojskowego: transportowiec CASA C-295M, szkolno-bojowy L-159 ALCA oraz cztery samoloty wielozadaniowe JAS-39 Gripen. Pomiędzy przelotami szczęśliwie wylądowało kilku spadochroniarzy. Natępnie kolej przyszła na leciwego Aero L-29 Delfin, L-39 z zespołu Baltic Bees oraz czterech szybowców Blanik. Jednym z lepszych punktów pokazów były prezentacje śmigłowców bojowych Mi-24/35W oraz AH-1S Cobra, obydwu w ciekawym malowaniu. Z innych śmigłowców zobaczyliśmy jeszcze dwa polskiej produkcji tj. w czeskich barwach W-3 Sokół oraz SW-4 Puszczyk. Z pozostałych zespołów akrobacyjnych / Breatling, Bulls, Krila, Orlik/ wyróżnie występ naszych Orlików na PZL-130 TC-II.
     Z solowych występów pilotów akrobacyjnych, których nie brakuje na żadnym airshow, zobaczyliśmy pilotów: M. Vecko na Su-31, P. Besenyei na Corvus Racer oraz J. Colak na PC-9 Pilatus. Ponadto historyczne samoloty reprezentował nasz licencyjny MIG-15UTI czyli Lim SB-2. Z myśliwskich samolotów odrzutowych ładny solowy występ zaliczyły: słowacki MIG-29 oraz belgijskie F-16 AM z "F-16 Solo Display Team". Ten ostatni występ ozdobiony był sporą dawką wystrzeliwanych flar.
     Podsumowując, pomimo słabszego niż w poprzednich latach repertuaru pokazy lotnicze w Hradec Kralove można zaliczyć do udanych. Dopisała niezwykle  pogoda, zaplecze gastronomiczne jak zwykle spore, do tego wiele różnorodnych straganów. Organizacja wzorowa, nie było problemów z dojazdem i wyjazdem z imprezy, drogi oznakowane. Zapraszam do przejrzenia galerii zdjęć z CIAF airshow oraz na edycje 2013, która odbędzie się 7-8 września.