International Air Show and Military Display /Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutató/ , 3-4 sierpień, Kecskemet- Węgry

     Dwudniowe air show w węgierskim miasteczku Kecskemet odbywa się z przerwami już od 1990 roku. Z czasem rozwinęło się do dużej imprezy lotniczej, w której udział biorą najlepsze europejskie zespoły akrobacyjne oraz Siły Powietrzne kilkunastu państw /w tym z Polski/. O tych pokazach usłyszałem już w 2008 roku, w końcu nadarzyła się okazja by tam dojechać. Termin sierpniowy idealnie mi pasował /co prawda kolidował z naszym krajowym Mazury Airshow, lecz po porażce imprezy w 2012 roku, nie namyślałem sie długo :)/, dawał też duże szanse na świetną pogodę. Moje oczekiwania w tym względzie zostały nawet znacznie przekroczone, gdyż podczas całego weekendu na Węgrzech panowały tropikalne upały z temperaturą 38°C w cieniu.
     Nasza wyprawa rozpoczęła się już w piątek o świcie mając w planie prosto z drogi podjechać na lotnisko przyjrzeć się treningom pilotów przed występami na pokazach w dniu następnym oraz przylotom . Niestety droga zajęła nam więcej czasu niż zakładaliśmy przez korki na autostradzie w okolicach Budapesztu. W końcu jednak, troszkę spóźnieni dotarliśmy na węgierską ziemie, rozbiliśmy się w lasku naprzeciw lotniska i przez 2-3 godzinki oglądaliśmy zmagania pilotów czując przedsmak nadchodzących wydarzeń. W sobotni gorący ranek zajęliśmy tą samą miejscówkę, która miała tą zaletę iż okoliczne drzewa dawały trochę cienia. Pokazy lotnicze już się rozpoczęły, więc  wokół mnie rozbrzmiewały dźwięki zwalnianych migawek aparatów fotograficznych.
      Program air show był bardzo bogaty i różnorodny, z tym minusem, iż był za bardzo rozciągnięty w czasie.  Loty pokazowe rozpoczynały się od godziny 8.00 rano i kończyły o 19.00. W powietrzu prezentowano szereg samolotów i śmigłowców sił powietrznych z kilkunastu państw min. z Węgier, Rumunii, Polski, Czech, Belgii, Holandii, Austrii, Turcji, Rosji. Wśród zaproszonych gości byli też piloci samolotów historycznych oraz cywilni piloci akrobacyjni z aeroklubów węgierskich. Swoje 5 minut mieli także skoczkowie spadochronowi.
      Właśnie samoloty historyczne rozpoczęły tegoroczną edycję air show w Kecskemet, w powietrzu zobaczyliśmy więc Polikarpowa PO-2, LI-2 /czyli licencyjna DC-3/C-47 Dakota/, serbskiego Galeba G2, naszego Sb Lim-2 /czyli licencyjnego MIGa-15/, Saaba 105E w ciekawym pomarańczowo-tygrysim malowaniu. Następnie przyszła kolej na współczesne lotnictwo, zaprezentowały się min. Pilatus PC-9, Augusta HH-139A, 5 x Saab JAS-39 Gripen, AN-26, C27J Spartan, Aero L-159 ALCA, MIL Mi-17, MIL MI-35, Suchoj SU-22M4, F-16C Falcon. Wyróżnić tutaj należy pokazy pięciu węgierskich Gripenów /lotnictwo węgierskie  Magyar Légierő posiada 12szt jednomiejscowych Gripenów +2 szt dwumiejscowych /, pokaz solo był bardzo dynamiczny, smugacze oraz flary dopełniły dzieła. Natomiast występ całej piątki był zsynchronizowany z efektami pirotechnicznymi na ziemi. Na kolejne wyróżnienie zasłużyli piloci transportowego C27J Spartan, którego manewry mroziły krew w żyłach. Nie mogę tutaj pominąć także pokazu akrobacji pilotów z belgijskiego i holenderskiego Demo Teamu latających na F-16C Falcon, zaprezentowali bardzo dynamiczną prezentację manewrów i możliwości tych maszyn, będących także na wyposażeniu Polskich Sił Powietrznych.   

     Rzadkim gościem na niebie jest już samolot myśliwski MIG-21 Fishbed, w Kecskement mieliśmy okazję obejrzeć w dynamicznym pokazie, egzemplarz używany przez Siły Powietrzne Rumunii, w wersji L /zmodernizowany w Izraelu/.
     Pomiędzy poszczególnymi prezentacjami indywidualnymi rozmieszczono pokazy grup akrobacyjnych. W tym roku na air show wystąpiło 6 zespołów: chorwacki Krila Oluje ang. Wings of Storm /6 x PC9/, turecki Turkish Stars /6 x F-5 Tiger II/, hiszpański Patruille Aguila /7 x CASA C-101/, włoski Frecce Tricolori /9 x MB339/, łotewski Baltic Bees /5x L-39 Albatros/ oraz gwiazda tegorocznej  edycji rosyjskie Russkie Vityazi ang. Russian Knights /5 x SU-27/. Ten powstały w 1991 roku rosyjski zespół akrobacyjny lata w składzie 4-5 maszyn myśliwskich Suchoj Su-27 i jest niezwykle rzadkim gościem na europejskich pokazach lotniczych. Głównie to ich występ w tegorocznej edycji air show w Keckemet zadecydował o mojej wyprawie na Węgry.
     Nie zawiodłem się, zespół zaprezentował niezwykły pokaz zawierający dynamiczne manewry i mijanki, precyzyjne latanie w szyku, a wszystko to okraszone sporą ilością wystrzeliwanych flar, tworzących na niebie niezwykłe wzory. Oczywiście zafascynowani Su-27 zauważyliśmy także występy pozostały zespołów akrobacyjnych, ich pokazy były też na niezwykle wysokim poziomie, zwłaszcza Turkish Stars oraz Frecce Tricolori. Sporą niespodzianką zgotowaną przez organizatorów był przylot amerykańskiego ciężkiego samolotu transportowego Boening C-17 Globemaster III, który stacjonuje w bazie NATO na terenie Węgier. Ten kolos majestatycznie wylądował w Kecskemet, by po chwili wystartować do swojej bazy macierzystej.
     Nie wszyscy zaproszeni goście prezentowali się w powietrzu, tradycyjnie część samolotów wystawiono na wystawie statycznej. Część wystawianych samolotów i śmigłowców była dostępna dla odwiedzających air show. Można było tam zobaczyć min. śmigłowce SeaKing, MI-17, IAR-330 Puma, transportowce: CASA C-295M, C-130 Hercules, AN-26, samoloty myśliwskie i szkolne: SU-27UB, SU-22M4, SU-25, Panavia Tornado, Hawk, PC-7, JAS 39 Gripen. W oddali na lotnisku widniały także IŁ-76 służb technicznych Russkie Vityazi oraz samolot dozoru i wczesnego ostrzegania AWACS Boening E-3 Sentry.
     Podsumowując, węgierskie Kecskemet okazało się świetną imprezą lotniczą. Bogaty harmonogram występów z ciekawymi atrakcjami. Dojazd na same lotnisko zbytnio nie był utrudniony. Nie brakowało także pozostałych atrakcji, sieć gastronomii spora, organizator zadbał nawet o bramki chłodzące - rozpylające zimną wodę. Pogoda dopisała aż nadto, upały dały się we znaki, zwłaszcza podczas niedzielnej wizyty na lotnisku oraz kilkukilometrowego marszu na miejscówkę po drugiej stronie pasa startowego. Fotograficznie, udało się w końcu ustrzelić w obiektywie Su-27 i to w ilości aż 6 szt, tak więc była to jedna z lepszych imprez w tym roku.
Pozostaje mi więc tylko zaprosić Państwa na kolejną edycję tych pokazów lotniczych...