Dni NATO oraz Czeskich Sił Powietrznych, 20-21 wrzesień 2014 - Ostrawa

 

     Ubiegłoroczna edycja tych pokazów lotniczych była wyjątkowo udana. Jak co roku program pokazów odbywał się równolegle na  ziemi i w powietrzu. Prezentowano sporą ilość użytkowanej w armiach NATO techniki wojskowej począwszy od lekkiej broni palnej, ciężkie pojazdy wojskowe, aż po sprzęt lotniczy. Dni NATO są imprezą dwudniową odbywającą się pod koniec września, niejako zamykającą sezon pokazów lotniczych w tej części Europy. Partnerem specjalnym imprezy była Polska.
Pokazy zgromadziły rekordową ilość odwiedzających, ponad 220 tysięcy co stawia tą imprezę wśród największych w naszym regionie.
     Dojazd na imprezę przebiegł bez niespodzianek, dopiero w okolicy lotniska utrudnieniem był spory korek. W związku z tym zaparkowaliśmy dosyć daleko i zafundowalismy sobie kilkukilometrowy spacer wokół lotniska. Po szybkim przejściu wystawy statycznej zajęliśmy docelowe miejsce do fotografowania, jak zwykle poza terenem dla publiczności.
     Choć na pierwszy rzut oka program pokazów wyglądał okazale, to po dokładnej analizie okazało się, iz większość pozycji lotniczych dostępna będzie tylko na statyce. W dodatku w tej edycji nie zobaczyliśmy żadnego lotniczego zespołu akrobacyjnego. W części lądowej do najciekawszych pozycji prezentacji należały min. transporter Pandur II 8x8, samobieżna haubica DANA 152mm, czołg Leopard 2 A4 będący na uzbrojeniu naszej armii. Natomiast trzeba przyznać, iż to co zostało w lotniczych pokazach dynamicznych zaprezentowało się wspaniale. Były wsród nich także swego rodzaju rodzynki, mianowicie szwedzki SAAB 35C Draken, SAAB JA-37 Viggen oraz samolot pionowego startu CV-22B Osprey z USAAF. Szwedzkie produkcje zaprezentowały się w powietrzu razem z aktualnym produktem, czyli JAS-39C Gripen. Ciekawe pokazy w locie dali także piloci słowackiego MIGa-29, holenderskiego i duńskiego F-16MLU oraz fińskiego F-18C, wszystkie okraszone sporą dawką flar. Niestety awaria naszego MIGa-29 wykluczyła go z pokazów dynamicznych. Z śmigłowców obejrzeliśmy min. MI-24W, MI-171, Augusta A109, Eurocopter EC-135 T2+, PZL W-3A Sokół,
     Polska jako specjalny partner imprezy prezentowała sporo sprzętu wojskowego użytkowanego przez nasza armię, zobaczyć można było min. transporter KTO Rosomak, czołg Leopard 2A4, pojazdy HMMWV, Trakker, MIG-29, SU22M3, F-16b52+, CASA C-295M, MI-17, AN-28, C-130E.

     Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć...strona www organizatora: http://2014.natodays.cz/

 Następna edycja Dni NATO 2015 : http://www.natodays.cz/