VII Piknik Lotniczy Euroregionu Beskidy

VII Piknik Lotniczy Euroregionu Beskidy - wrzesień 2010r.

     W dniach 4-5 września 2010r. mieliśmy okazje uczestniczyć w zorganizowanym po raz VII już Pikniku Lotniczym. Na lotnisku Aeroklubu Bielsko-bialskiego położonym w malowniczym zakątku Beskidu Niskiego zgromadziło się sporo statków powietrznych i ich pilotów. Niestety pogoda niedopisała i popisy pilotów oglądaliśmy w strugach deszczu, a pokaz szybowców odwołano. Mogliśmy je tylko obejrzeć na płycie lotniska. Podczas całego pikniku mogliśmy polatać w samolocie AN-2. W locie prezentowały się samoloty nowoczesne samoloty lekkie jak i zabytkowe, repliki. Do gwiazd imprezy niewątpliwie należeli:
Marek Szufa z samolotem Christen Eagle oraz Jurgis Kairys z Suchojem Su-31. Obaj pokazali niezwykły kunsz pilotażu. Oczywiście to nie wszystko, można było zobaczyć jeszcze akrobacje na Zlinie 526AFS oraz Bu 131 Jungmann. Dobrze prezentowały się samoloty rodzimej produkcji EC-11 Orka, a PZL-M18 Dromadery zrzucały efektownie setki litrów wody. Śmigłowców także nie zabrakło, Świdnicki PZL SW-4 zdecydowanie za rzadko pojawia się na tego typu imprezach.

     Starsze samoloty i repliki były reprezentowane w powietrzu przez Pipera L-4 Grasshopper, RWD-5R, Jungmann oraz Jaka-18.

     Podsumowując, imprezę można zaliczyć do udanych, organizacyjnie było parę drobnych wpadek / min brak drogowskazów na drogach dojazdowych, słabe nagłośnienie / pozostaje więc zaprosić w imieniu organizatorów na przyszłoroczną edycję...