VII Małopolski Piknik Lotniczy

VII Małopolski Piknik Lotniczy - Kraków Czyżyny 2010r.

     Na krakowskim lotnisku Czyżyny odbył się w dniach 26-27 czerwca 2010r kolejny VII już Piknik Lotniczy. Ponieważ lotnisku leży obok Muzem Lotnictwa Polskiego, dodatkową atrakcją pikniku była możliwość obejrzenia bogatej kolekcji lotniczej, ale będzie to tematem osobnej relacji.

     Wracając do pikniku na niebie królowały samoloty śmigłowe / lotnisko jest za małe dla odrzutowców /, cywilne jak i wojskowe. Coraz więcej pokazuje sie latających replik starych samolotów. Niespodzianką niedzielnego pokazu był przelot zespołu akrobacyjnego ISKRY, latającego na samolotach polskiej produkcji TS-11 Iskra. Z zespołów akrobacyjnych zaprezentował się Żelazny z formacją 3 samolotów. Świetny popis akrobacji lotniczej obejrzeliśmy w wykonaniu p. Marka Szufy na dwupłacie Cristen Eagle II oraz Uwe Zimmermanna na Extra EA 300-200. W powietrzu zaprezentowano min. samoloty Jak-12, Jak-18, Dornier Do-27 i Do28D, Rockwell OV-10B Bronco, North American T-6 Texan, Piper Cub, RWD-5R.

     Dużą część ekspozycji naziemnej zaprezentowały grupy rekonstrukcji historycznych Można było obejrzeć obozowiska wojenne, mnóstwo broni ręcznej, maszynowej, moździerze, działko przeciwpancerne i przeciwlotnicze czy samochód pancerny . Z sprzętu jężdzącego o własnych siłach oczywiście nieśmiertelny Jeep, ale także transportery z aresnałów niemieckich i amerykańskich. Obejrzeć można było rekonstrukcje z walk na froncie włoskim pomiędzy amerykanami i oddziałami niemieckimi.

     Co do organizacji imprezy, teren zapełniono małą gastronomią, dużo różnego rodzaju stoisk handlowych, wesołe miasteczko. Sam pokaz troszkę odbiegał od podanego harmonogramu, inscenizacja wojenna Bolonia 1945 zbiegła się z przelotem Iskier, a dostep do samego "pola walki" był znikomy stąd nie udało się zrobić fotek z przebiegu "walk". Mankamentem było to iż pas startowy zasłonięty był przez stojące przed nami samoloty, stąd nie udało się zobaczyć żadnego startu czy lądowania. Podsumowując - pogoda dopisała  więc imprezę można zaliczyć do udanych.