I Śląski Lotniczy Festyn Służb Mundurowych.

     W dniu 28 sierpnia 2010r na Katowickim lotnisku Aeroklubu Śląskiego Muchowiec odbył się pierwszy Śląski Lotniczy Festyn Służb Mundurowych.

     Niestety pogoda nie dopisała, w strugach deszczu przeszliśmy i sfotografowaliśmy wystawę naziemną składającą się  z sprzętu wystawianego przez wszystkie służby mundurowe min. specjalistyczny wóz strażacki z lotniska Pyrzowice, stacja naprowadzania z systemów OPL, gąsienicowy i kołowy zestaw OPL  , czołg Pt-91 Twardy, transportery opancerzone Rosomak i BTR-60 oraz uzbrojenie batalionów desantowo-szturmowych. Z sprzętu latającego było kilka szybowców i stary sprzęt aeroklubu. Z tyłu stały samoloty prezentowane później w powietrzu.

     Pokazy dynamiczne składały się z części lądowej / pokaz grupy AT - odbijanie autobusu z rąk terrorystów  i  pododział Hammerów wojsk lądowych / oraz to co nas interesowało z powietrznej, na którą przypadały indywidualne i grupowe akrobacje lotnicze oraz prezentacja możliwości śmigłowca ratowniczego Eurocopter EC-130 z GOPRU. Z starszych samolotów zobaczyliśmy tylko pokaz Jaka-18. Na wyróznienie tradycyjnie już zasługuje p. Marek Szufa z pokazem na dwupłacie Cristen Eagle II oraz dwójka Zlinów z zespołu akrobacyjnego "Żelazny". Zapowiadanych przelotów zespołu akrobacyjnego "Iskry" oraz Mig-ów 29 nie zobaczyliśmy.

     Podsumowując impreza lotniczo bardzo skromna, mała ilość pokazów w powietrzu, większość akrobacji wykonywana bardzo daleko od publiczności, tragiczne nagłośnienie, brak harmonogramu pokazów,  pracująca polowa stacja zasilania pojazdu naprowadzania podtruwała wszystkich spalinami. Do największych minusów jednak zaliczamy zdublowanie terminu pokazów z odbywającym się piknikiem lotniczym w Gliwicach. Miejmy nadzieję, iż za rok zobaczymy dużo więcej...