CIAF 2010 - Hradec Kralowe

CIAF 2010 - Hradec Kralove AirShow

     W pierwszy weekend września w Czeskim Hradec Kralowe odbyła się kolejna edycja AirShows - CIAF 2010. Te organizowane co roku pokazy lotnicze cieszą się dużą popularnością, w końcu udało się na nam tam dojechać. Juz od samego parkingu zaczynała się bogata ekspozycja naziemna, zarówno sprzętu lotniczego jak i kołowego. Liczba gości zaproszonych na tegoroczną edycję CIAF też wyglądała imponująco, pokazywano sprzęt z ponad 15 krajów.

     Mogliśmy obejrzeć sporą ilość wozów bojowych /min. BWP-1, czołg T55, transportery SKOT, BTR-60, stacja radiolokacyjna, ciężarówki w tym nasz STAR 266, gaziki/. Ekspozycja sprzętu latającego zaczynała się od naszego W-3A Sokoła w barwach lotnictwa Czeskiego, /Czesi zakupili kilkanaście szt tego znakomitego świdnickiego śmigłowca/, następnie MIL MI-17, L-159A ALCA, L-39 także w barwach czeskich. Panavia Tornado GR4 w obsadzie niemieckiej i brytyjskiej, niestety w niedzielę nie zobaczyliśmy tego samolotu w powietrzu. Lotnictwo duńskie, holenderskie, belgijskie prezentowało swoje F-16A.
Premierę na tegorocznym CIAF miał Eurofighter Typhoon w barwach Luftwaffe, niestety też tylko na ekspozycji naziemnej. Popularnoiścią cieszyła się możliwość zwiedzenia w środku amerykańskiego K-135 Stratotankera z USAF. Oczywiście nie mogło zabraknąć szwedzkiej produkcji  JAS-39C i D Gripen'a w barwach lotnictwa czeskiego i węgierskiego, od niedawna samolot ten znajduję się w uzbrojeniu sił powietrznych tych krajów /my niestety wybraliśmy przestarzałe F-16/. Ponadto na ziemi można było zobaczyć: CASA C295, L-410, AN-26, C-130 Hercules.
     Gwiazdami każdego AirShow są pokazy akrobacji lotniczych w wykonaniu zespołów akrobacyjnych, tym razem na CIAF zobaczyliśmy grupowy pokaz francuzów z Breitling Jet Team /7x L-139/, niemców z Black Jack /2x Jak-50, 2x Jak-52/  oraz jordańczyków z Royal Jordanian Falcons /4x Extra 300L/.  Prezentacje odrzutowych samolotów bojowych zawsze pozostają w pamięci, tym razem były to: 2 x MIG-29 Fulcrum, L-139 ALCA, F-16A Falcon, JAS-39C Gripen, L-39, L-29. Śmigłowce były reprezentowane przez MIL MI-24D, MIL MI-17, MIL MI-2, Eurocopter EC-135, W3A Sokół /pokaz gaszenia pożaru z zbiornika podwieszanego/. Ponadto w powietrzu obejrzeliśmy pokaz akrobacji szybowcowej /L-13 Blanik/, leciwe 2xAN-2, EV-97, Zlin Z142, AN-26 oraz repliki Boeninga Streaman, Pipera i Bleriota. Dużym minusem dla nas było brak jakicholwiek polskich samolotów/zespołów, czyżbyśmy nie byli zaproszeni?

     Podsumowując udana impreza, pogoda o dziwo dopisała, organizacyjnie też bez zastrzerzeń - doprowadzono nas do miejsca parkowania, sporo stoisk małej gastronomii, nie staliśmy w kolejkach do WC, a co najważniejsze sprawny wyjazd z imprezy, bez korków jak na naszym AirShow Radom. Cóż, wrócimy tam za rok.