Grupa akrobacyjna Żelazny

Grupa akrobacyjna "Żelazny" Aeroklubu Ziemi Lubuskiej i Aeroklubu Poznańskiego.

HISTORIA

    Początki zespołu sięgają roku 1999 roku. Założycielami grupy byli ówczesny wiceprezes Aeroklubu Ziemi Lubuskiej - Andrzej Kraszewski oraz Dyrektor Aeroklubu lech Marchlewski. W 2000r. podpisano umowę ze sponsorem, mianowicie z siecią sklepów Żelazny, stąd istniejąca do dziś nazwa grupy akrobacyjnej / pomimo tego iż sieć sklepów upadła i wycofała się z sponsoringu/. Rozpoczęto intensywne szkolenia i nabór nowych pilotów, do dwóch początkowych doszło czterech kolejnych. Pierwsze lata działalności to szkolenia, udziały pilotów w Mistrzowstwach Akrobacji Samolotowej, szeregu pikników lotniczych i Air Show. Wystepują w składzie trzech samolotów / przez krótki okres czterech, 2007r. to juz sześć samolotów /. Niestety w rozwoju grupy przeszkadzają wypadki lotnicze / w 2003 roku ginie dwóch pilotów, natomiast kolejnych dwóch z założycielem w 2007r. na pokazach Air Show Radom /. Tragedie te na szczęście nie powodują likwidacji grupy i kolejny już sezon będziemy mogli ich oglądać na naszych pokazach lotniczych / oczywiście grupa występuje i za granicą /.

 

SAMOLOTY

    Z początkiem działalności grupa dysponowała dwoma samolotami ZLIN Z-526AFS, jednym ZLIN Z50L, następny samolot doszedł w 2001r - ZLIN Z-526AFS. / dwa utracono w 2007r na Air Show Radom /. Kolejny nowy samolot dochodzi w 2008r. Zlin Z-50LS SP-AUD. Rok 2009 - nowy ZLIN Z50LS oraz Extra 330LC SP-AUP

 

NIEKTÓRE WYSTĘPY

     W naszych podróżach z obiektywem po pokazach lotniczych - Air Show, piknikach, wielokrotnie spotykaliśmy się z grupą "Żelazny" w powietrzu min. Air Show Radom 2001, Air Show Radom 2003, Air Show Radom 2005, Śląski Festyn Lotniczy 2010. Zdjęcia grupy można zobaczyć w poszczególnych galeriach.

 

HARMONOGRAM POKAZÓW w 2017

w opracowaniu

 

www.zelazny.azl.pl