Frecce Tricolori

Zespół Akrobacyjny Włoskich Sił Powietrznych - Frecce Tricolori

     Gdy podczas pokazów nagle huk silników się nasila, w górę wzbijają się kłęby czerwono-biało-zielonych dymów to znak, iż jeden z najlepszych zespołów akrobacyjnych świata rozpoczyna swój pokaz. Czeka nas wtedy 30 min. niezapomnianych wrażeń...

HISTORIA

     Frecce Tricolori to narodowy zespół akrobacyjny Włoskich Sił Powietrznych, założony w 1961 roku.  Wcześniej we Włoszech istaniało juz kilka zespołów akrobacyjnych jednak wkrótce postanowiono stworzyć jedną oficjalną grupę akrobatów. Działalność rozpoczęto na samolotach produkcji amerykańskiej F-86 Sabre, które wymieniono trzy lata później na włoskie Fiat G.91. Grupę stanowi dziesięć samolotów, z czego dziewieć występuje w pokazie grupowym, a jeden w solowym. Postęp technologiczny powoduje konieczność wymiany sprzętu co jakiś czas, stąd też po rodzimych Fiatach przyszła kolej na następny samolot produkcji włoskiej, tym razem z fabryki Aermacchi:  model MB-339. Ten samolot na swoim wyposażeniu grupa utrzymuje do dnia dzisiejszego, chociaż po wprowadzeniu do służby w Siłach Powietrznych nowego samolotu szkoleniowego Aermacchi MB-346 jest szansa, iż zespół będzie latał na nowym sprzęcie.
     Przez te lata zespół akrobacyjny Frecce Tricolori wykonał setki udanych pokazów lotniczych, niestety w historii zespołu jak i pokazów lotniczych był też czarny dzień. W 1988 roku podczas pokazów lotniczych w bazie USAF w Ramstein w Niemczech doszło do wypadku, trzy samoloty z formacji zderzyły sę w powietrzu, a jeden z samolotów wpadł na publiczność zabijając 70 osób. Po tamtym incydencie dosyć mocno zaostrzono przepisy dotyczące organizacji pokazów lotniczych.

SAMOLOTY

     Od początku latają w konfiguracji 9+1, aktualnie latają na włoskich samolotach szkolno-treningowych Aermacchi MB-339. Pomalowane na granatowo z pasem w kolorach narodowych Włoch.

NIEKTÓRE WYSTĘPY

     Zespół występował w Polsce na pokazach Air Show Radom w roku 2001 oraz po 10 latach na Air Show Radom 2011. Oprócz  Radomia miałem też okazję zobaczyć ten zespół akrobacyjny w akcji na AirPower 2011.

Oficjalna strona internetowa zespołu Frecce Tricolori:  www