Relacja z Air Show Radom 2001

 

POKAZY LOTNICZE - AIR SHOW RADOM 2001

     Po raz kolejny w Radomiu na lotnisku Sadków odbyły się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze ; AirShow 2001, także w ramach IX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Na lotnisku zgromadzono jeszcze bogatszą kolekcję samolotów bojowych i cywilnych użytkowanych w kilkudziesięciu krajach. Wystawiono niemal wszystkie typy sprzętu latającego w Polsce ( niektóre w nowym efektownym malowaniu ) min. Mi-2, Mi-14PŁ, SU-22M4, Mig-21bis, Mig-29, W3W Sokół, M-20 Mewa, PZL-130 Orlik, TS-11 Iskra, W-3RM Anakonda, M-28 RM Bryza 1M. Nowościa pokazów była prezentacja makiety nowego polskiego samolotu szkolnego "Bielik"

      W tym roku na zaproszenie organizatorów przybyli piloci z wielu krajów min. można było zobaczyć F-16 A/B MLU holenderskich Sił Powietrznych, F-16 C, C-130 Hercules, AH-64A Apache z USAF, Mirage F1 i 2000C z Francji, CASA C-295 Hiszpanii, Harrier GR Mk 7, Hawk 100 z W.Brytanii, JAS 39  Gripen z Szwecji.

      Niezwykle efektownie w tym roku zaprezentowały się zespoły akrobacyjne, wystąpiły nasze zespoły na samolotach Zlin 50 LS ( ZA Żelazny ), Orlik, TS-11 Iskra, śmigłowce Mi-24D z klucza 49 PŚB oraz goście z zagranicy "Patrulla Aguila" z Hiszpanii i "Frecce Tricolori" z Włoch, przy których niestety pokazy naszych pilotów wypadły bardzo mizernie. W powietrzu nie wystąpił zapowiadany wcześniej zespół akrobacyjny z Słowacji "Białe albatrosy"
Tradycyjnie już nie zobaczyliśmy gości ze wschodu ( rodzina samolotów SU-27, SU-25 ).

      Występy w powietrzu samolotów bojowych i zespołów akrobacyjnych przerywane był pokazami samolotów sportowych, szybowców i spadochroniarzy był więc czas na spokojny posiłek. Drugi radomski Air Show można uznać za udaną ( odwiedziło ją ponad 100 tyś osób ), pogoda była może nie najlepsza choć nie padało. W porównaniu z poprzednią imprezą pokazy wypadły lepiej, mamy nadzieję, że tendencja zostanie utrzymana i w przyszłym roku zobaczymy jeszcze coś lepszego.